Blog

Tegyen azért, hogy szép és üde legyen a gyep

2024.03.31 17:00
Tegyen azért,  hogy szép és üde legyen a gyep

A tavasz már itt van és mehetünk ki a kertbe. Akinek van kertje az arra vágyik, hogy a gyep szép és üde színben pompázzon, de a cél eléréséhez sok teendőnk van. Ha ilyenkor tavasszal nem teszünk meg pár lényeges dolgot, akkor később már nem tudjuk pótolni.

 

Gyepszellőztetés

A gyepszellőztetés egy nagyon fontos ápolási eljárás, amelynek célja a talaj levegőztetése és fellazítása. Ezáltal a levegő sokkal könnyebben eljut a fűfélék gyökereihez, a trágya és a víz pedig jobban behatol a talajba.

A kertek kialakítása alapján, bizonyos részeken (szegélyek, sarkok, ívek, tipegők között, öntöző fejek körül) kézzel kell elvégezni, mert a gép ilyen helyeken nem fér el. Nagyobb, összefüggő területeken géppel tudjuk elvégezni. Gyepszellőztetéskor a gyepet mindkét irányba (keresztbe, hosszában) meg kell szellőztetni. A tavaszi gyepszellőztetés során egyenletesen haladva először hosszába, majd keresztbe haladjunk végig a területen a gyepszellőztető géppel. Fontos a jó minőségű gép ehhez a munkához. 

A gyep szellőztetésének ideális időpontja inkább ősszel van, de ha elmaradt, akkor mindenképpen pótoljuk tavasszal. Általánosságban elmondhatjuk, hogy 15 Celsius fokos nappali hőmérsékletre van szükség a tavaszi gyepszellőztetéshez, így március- áprilisban keríthetünk sort rá. Abban az esetben is végezzünk tavasszal gyepszellőztetést, ha látjuk, hogy nagyon sok az oda nem illő „szemét” a gyepen. Gyepszellőztetéssel ugyanis el tudjuk távolítani az elhalt növényi részeket, azaz a talajon maradt levágott fűszálakból, elhalt növényi részekből, mohából álló réteget a fűszálak közül, hogy a gyep újra megfelelő mennyiségű levegőhöz, vízhez és tápanyagokhoz jusson.

A gyep legtöbb esetben mohásodhat mivel a talaj tömörödik. Ez a folyamat tápanyag csökkenéshez vezet, pázsitunk elkezd szépen lassan ritkulni, illetve barnulni. A gyepszellőztetés erre is jó a legtöbb esetben, hisz a talajt fellazítjuk és a moha többségét összegyűjtjük. Ez megoldás lehet.

Műtrágyázás

A gyepszellőztetés után jöhet a műtrágyázás. A sorrendet nem szabad felcserélni. Gyepünk növekedéséhez elsősorban nitrogénre, káliumra és foszforra is szüksége van.  A műtrágyát egyenletesen szórjuk szét, ha egy helyre több kerül, akkor annak jele lesz majd a pázsiton, ott sötétzöld, magasabb foltok, és sárga részek jelennek meg. Éppen ezért érdemes műtrágyaszórót használni.

Öntözés

Ha végeztünk a műtrágyázással, akkor jöhet a bő öntözés. Az öntözés mértéke (ideje és mennyisége) több tényezőtől függ. Figyelembe kell venni az adott gyep elhelyezkedését, az időjárási viszonyokat és a talaj típusát.

Tavasszal még az éjszakák hűvösebbek, a nappalok sem túl melegek. Ezért elég a gyepet két, három naponta öntözni.

A gyepszellőztetés, a műtrágyázás és az öntözés nagyon jó alapja annak, hogy szép gyepünk legyen. Szórjunk még egy kis fűmagot is, mert a szellőztetés megritkíthatja a gyepet. A foltokra szórjunk többet.

Egy biztos, hogy szellőztetés után hamarabb fog kinőni a fű, és élvezhetjük majd az üde és szép pázsitot.