Tavaszi kert előkészítése: 5 fontos feladat, amit most kell elvégezni

Bár a tél még érezteti hatását, február végén már egyértelműen készülhetünk arra, hogy közeledik a tavasz. A februári hónap tökéletes a kerti előkészületekre, hiszen most végzett munkáinkkal megalapozhatjuk a növényeink egészségét és a bőséges termést. Ha szeretné, hogy a kertje idén a lehető legjobb formában legyen, itt az idő cselekedni!
Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb februári kertészeti feladatokat, valamint hasznos tippeket adunk a komposztáláshoz, metszéshez, permetezéshez, vetőmagok előkészítéséhez és a kerti eszközök karbantartásához.
- Komposztálás – Készítsen természetes tápanyagot a kertjének!
A tél után rengeteg szerves hulladék keletkezik: kiszáradt növények, bokrok, lehullott falevelek és elhalt fák. Ezeket nem dobjuk ki, hanem használjuk fel a komposztálás során!
Mit lehet komposztálni?
- Lehullott falevelek
- Metszésből visszamaradt ágdarabok
- Konyhai zöldségmaradékok
- Fűnyesedék, kisebb ágak
A komposztálás egy nagyszerű módja annak, hogy újrahasznosítsuk a kerti és konyhai hulladékainkat, miközben javítjuk a talaj minőségét. A komposztálás során a szerves anyagok lebomlanak, és tápanyagokban gazdag humusszá alakulnak, amely ideális a növények számára.
A sikeres komposztálás érdekében:
- Tartsa nedvesen a komposztkupacot: A komposztálás során fontos, hogy a komposztkupac mindig nedves legyen, de ne ázzon.
- Forgassa át rendszeresen a komposztkupacot: A rendszeres átforgatás segít levegőztetni a komposztkupacot, ami felgyorsítja a lebomlási folyamatot.
- Használjon megfelelő arányban zöld és barna anyagokat: A komposztáláshoz fontos, hogy megfelelő arányban használjunk zöld (pl. fűnyesedék, zöldség- és gyümölcshéjak) és barna (pl. falevél, ágak, papír) anyagokat.
- Kerülje a húsok, tejtermékek és zsírok komposztálását: Ezek az anyagok vonzzák a kártevőket és kellemetlen szagokat okozhatnak.
- Metszés februárban – Elő a metszőollóval!
A tél végi metszés kulcsfontosságú a növények egészséges fejlődése szempontjából. Február végén érdemes elővenni a metszőollót és nekilátni a munkának!
Milyen növényeket kell ilyenkor metszeni?
- Gyümölcsfák: alma, körte, barack és szilva
- Díszfák és cserjék: hogy erőt gyűjtsenek a tavaszi hajtásokhoz
- Sövények: a kívánt forma megtartása érdekében
- Muskátlifélék: a kiteltetett tövek visszavágása
Fontos! A metszést mindig a permetezés előtt végezze el, hogy ne kelljen vegyszeres ágakkal dolgoznia! Ügyeljen arra, hogy a metszőolló éles, kerülje el a növények felesleges sérülését.
- Lemosó permetezés – Védekezés a betegségek ellen!
A fák és bokrok kérgén rengeteg kórokozó és kártevő telel át, amelyek majd később megbetegíthetik növényeit. A lemosó permetezés segít eltávolítani ezeket, így egészségesebben indulhat növekedésnek növényünk.
Mikor végezzük a lemosó permetezést?
A lemosó permetezést általában a tél végén, a fagyok elmúltával, de még a rügyek duzzadása előtt kell elvégezni. Fontos, hogy a hőmérséklet ne legyen fagypont alatt a permetezés időpontjában, és az elkövetkező napokban se várható fagy. A legideálisabb időpont a kora tavasz, amikor a nappali hőmérséklet már eléri a 10 Celsius fokot.
Milyen szereket használjunk?
A lemosó permetezéshez használhatunk réz-, kén- vagy olajtartalmú készítményeket. A réztartalmú szerek hatékonyak a gombás betegségek ellen, a kéntartalmúak a gombák és atkák ellen, az olajtartalmúak pedig a kártevők (pl. tetvek, atkák) ellen. Fontos, hogy mindig az adott növényhez és a várható károkozókhoz válasszuk ki a megfelelőPermetezési technika
A lemosó permetezést alaposan, mindenre kiterjedően kell elvégezni. A permetezés során a fa vagy bokor minden részét (ágakat, gallyakat, törzset) be kell fújni, hogy a szer mindenhova eljusson. Ügyeljünk arra, hogy a permetlé egyenletesen oszlik el a növény felületén. A permetezést lehetőleg szélcsendes időben végezzük, hogy a permetlé ne sodródjon el.
További tippek
- A lemosó permetezés előtt távolítsuk el a fákról és bokrokról a száraz, elhalt ágakat, gallyakat.
- A permetezéshez használjunk megfelelő védőfelszerelést (pl. kesztyűt, maszkot, szemüveget).
- A permetezés után ne locsoljuk a növényeket egy ideig, hogy a szer minél jobban kifejthesse hatását.
- Konyhakert előkészítése – Ideje elvetni az első vetőmagokat!
A február vége tökéletes időszak arra, hogy előkészítse a konyhakertet és elvetésre kerüljön néhány hidegtűrő növény.
Ezeket már februárban elvetheti a szabadföldbe:
- Borsó
- Sárgarépa
- Petrezselyem
- Hónapos retek
- Fejessaláta
- Spenót
Palántanevelés beltéren:
Ha paprika- vagy paradicsompalántákat szeretne ültetni, február végén már időben van, és elvetheti a vetőmagokat egy melegebb helyen, például egy fóliasátorban vagy az ablakpárkányon.
- Kerti gépek és eszközök karbantartása
Ne várja meg a tavaszi hajtást, hanem már most ellenőrizze a kerti eszközöket és a kerti gépek állapotát!
Ellenőrizendő eszközök:
- Metszőolló – élezze ki és olajozza be
- Fűnyíró, kapálógép – nézze meg az éleket és a motor állapotát
- Locsolótömlők, öntözőrendszerek – próbálja ki, hogy minden rendben működik-e
- Ültetőlapátok, gereblyék – rozsdás vagy törött darabokat cserélje le
Összegzés
Február vége az egyik legfontosabb időszak a kertészek számára! Ha most elvégzi a metszést, a lemosó permetezést, a komposztálást, valamint ellenőrzi a vetőmagokat és a kerti gépeket, akkor tavasszal sokkal könnyebb dolga lesz.