Blog

Tavaszi kertészkedés – Hasznos tudnivalók a sikeres szezonkezdéshez

2025.03.10 12:54
Tavaszi kertészkedés – Hasznos tudnivalók a sikeres szezonkezdéshez

A tavasz a kertészkedés egyik legszebb időszaka, amikor a természet újraéled, és a növények fejlődésének indulnak. Ilyenkor sokan belevetik magukat a kerti munkákba, de érdemes odafigyelni arra, hogy a régi szokások és jól ismert tanácsok nem mindig a legjobbak a növényeink számára. Ebben a cikkben három olyan elterjedt gyakorlattal foglalkozunk, érdemes egy kicsit más szemmel nézni, hogy a legjobb és legegészségesebb kertet alakíthassuk ki.

 

Márciusban már nem lehet metszeni a fákat és cserjéket”. Sokan úgy gondolják, hogy a metszést kizárólag a tél végéig lehet elvégezni, és ha márciusban nyúlunk a metszőollóhoz, azzal kárt tehetünk a növényekben. A valóság azonban sokkal összetettebb. A gyümölcsfák és lombhullató cserjék többsége esetében a metszést nyugalmi állapotban kell elvégezni, ami februártól március közepéig terjed. A tavaszi metszés elősegítheti az erőteljes növekedést, miközben a beteg és sérült ágakat is eltávolíthatjuk. Viszont, nem minden növényt érdemes tavasszal metszeni! A korán virágzó cserjék (például az aranyvessző, jázmin vagy orgona) virágrügyei már ősszel kialakulnak, így, ha ezeket tavasszal metszenénk vissza, elveszíthetnénk az idei virágzást. Ezeket inkább a virágzás után érdemes metszeni.

A tavaszi fűmagvetést követően gyorsan szép lesz a gyep”. Sokan azt várják, hogy a frissen vetett fű néhány hét alatt dús, erős pázsittá fejlődik. Az igazság azonban az, hogy a tavaszi fűmagvetés eredménye nem azonnal lesz látványos. A fűmag csírázási ideje időjárástól és típustól függően akár 2-4 hét is lehet. Azonban a friss gyepnek nemcsak a kikeléshez, hanem a megerősödéshez is időre van szüksége. Tavasszal a hőmérséklet és a csapadék is változékony lehet, ami hatással van a fűmagok kelésére és fejlődésére. A sikeres fűmagvetéshez figyeljünk az alábbiakra:

  • Megfelelő talaj-előkészítés: Lazítsuk fel a talajt, és távolítsuk el a gyomokat.
  • Rendszeres, de nem túlzásba vitt öntözés: A túl sok víz elmoshatja a magokat, a túl kevés pedig kiszáríthatja őket.
  • Ne nyírjuk túl hamar: Az első nyírásra csak akkor kerüljön sor, ha a fű elérte a kb. 8-10 cm-es magasságot.  Ha gyors eredményt szeretnénk, érdemes gyepszőnyeget lerakni vagy ősszel vetni a füvet, mert a hűvösebb, csapadékosabb időben a magok erősebb gyökérzetet fejlesztenek.

 

A tavaszi esők elegendőek az öntözéshez”. Sokan azt hiszik, hogy tavasszal nincs szükség külön öntözésre, mert az esőzések elegendőek a növények számára. Az igazság viszont az, hogy a csapadék mennyisége és eloszlása nagyon változó, és gyakran nem biztosítja a megfelelő vízellátást a növények számára. A tavaszi eső gyakran gyorsan elpárolog, különösen a szeles időben, így nem minden növény kapja meg a szükséges nedvességet. Különösen a frissen ültetett növények és a sekély gyökérzetű fajok (például saláta vagy spenót) igényelnek rendszeres öntözést.

A legjobb öntözési stratégia:

  • Reggel vagy kora este öntözzünk, hogy csökkentsük a párolgást. Mély öntözést alkalmazzunk, hogy a víz elérje a gyökereket, ne csak a talaj felszínét nedvesítse.
  • Mulcsozással segíthetjük a talajnedvesség megtartását és csökkenthetjük a gyomok növekedését. Ha figyelünk az öntözésre, a növényeink sokkal egészségesebbek és ellenállóbbak lesznek!

A tavaszi kertészkedés remek lehetőség arra, hogy gyönyörűvé varázsoljuk a kertünket. A megfelelő időben végzett metszés, a türelmes gyepnevelés és a helyes öntözési gyakorlatok mind hozzájárulnak a sikerhez. Ha odafigyelünk a növényeink igényeire, hosszú távon is egészséges és virágzó kertünk lesz.