Növényeink védelme télen
A téli fagy és csapadék nagy károkat okozhat egyes növényeknél. Összeszedtünk pár tippet, megmutatjuk, hogyan érdemes védeni növényeit a tél ellen.
Miért kell védeni a növényeket a tél ellen?
A hideg évszakban célszerű megfelelő védelmet biztosítani növényeinek, mivel a fagy többféleképpen is károsíthatja azokat: egyrészt fagykárt, másrészt fagy miatti kiszáradást okozhat. Ez utóbbi oka, hogy az örökzöld növények télen is párologtatnak vizet a leveleiken keresztül, de a fagyott talajból nem tudják azt felszívni, így előbb-utóbb kiszáradnak.
Hogyan tehetem télállóvá növényeimet?
Az általában a teraszon vagy az erkélyen lévő télálló dézsás növényeknél érdemes védőanyagokkal körbetekerni a dézsát. Magukat a növényeket jutával, fátyolfóliával vagy akár légbuborékos fóliával is megvédhetjük.
A kertbe kiültetett rózsákat szintén megfelelő téli védelemmel kell ellátni. Ehhez halmozhatunk fenyőgallyakat vagy mulcsot az oltás helyéig. A fiatal fákat meszeléssel, juta- vagy nádtakaróval védhetjük meg a fagyoktól. Az évelők általában nem igényelnek külön védelmet. A télállónak számító növények kint maradhatnak a szabadban. Ugyanakkor ajánlatos a cserepüket téli védelemmel ellátni.
Tekerjük körbe buborékfóliával a dézsákat, és állítsuk azokat a házfal mellé, ha lehetséges. A becsomagoláskor igen fontos, hogy csak oldalt tekerje körbe a cserepet, a nyílása maradjon szabadon. A növényre húzzunk takarófóliát.
A hidegre érzékeny növények és a kényes fák számára megfelelő téli védelmet nyújthat egy hatékony téli takaró. A könnyű szőtt textília előnye, hogy lég- és vízáteresztő, vagyis az ezzel betakart növények nem fognak kiszáradni. Emellett még a fényt is megszűri, azaz üvegházként viselkedik – kiváló téli védelem.
A szövettel nem csak a növényeket, de a növényeken fakadó rügyeket is meg lehet védeni a faggyal szemben. A szövet ráadásul az olyan szélsőséges időjárásban is erősen ellenálló, mint például a jégeső. Javasolt a szövettakarót időről-időre ellenőrizni, és ezzel egy időben egy kicsit szellőztetni is. A rothadásmegakadályozása érdekében győződjünk meg arról, hogy a szövet nem tapad-e e rá túlzottan a növényekre.
Mikor kell télállóvá tenni a növényeket?
Növényeinket az első éjszakai fagyok előtt készítsük fel a télre. A téli védőanyagokat általában márciusban lehet eltávolítani, amikor a hőmérséklet ismét tartósan 10 °C fölé emelkedik. A jellemzően hidegebb tájakon érdemes megvárni a fagyosszenteket.
A téli növényvédelem kulcsfontosságú a kertünk megőrzéséhez. Az elővigyázatosság és a megfelelő gondoskodás lehetővé teszi, hogy növényeink a hideg hónapokat túléljék, és virágzóan kezdjék meg az új szezont.