Kora tavaszi virágpompát a kertbe: Útmutató a márciusi ültetéshez
Kiderítjük, hogy melyek azok a virágok, amelyeket, ha már most elültetünk, akkor már akár ebben a hónapban is gyönyörködhetünk a kertünk színpompás virágaiban.
Blogunkban hasznos tippekkel, útmutatást adunk, hogy milyen virágokat érdemes már most elültetni, hogy élvezhessük a kora tavaszi szépséget.
Harangláb virág
A harangláb – vagy másik nevén sasfű – egy népes nemzetség, ahová nagyon sok faj tartozik. Azért lehet már februárban is kiültetni, mert nagyon jól tűri a hideget, sőt még a faggyal sem gyűlik meg a baja. Akár erkélyen tartva vagy virágoskertben is jól érzi magát. Késő tavasszal szabadban is könnyen szaporítható magvetéssel.
A harangvirág a boglárkafélék családjába tartozik, mintegy 70 faja ismert. Vannak apró termetűek, de vannak olyanok is, amelyek akár az egy méteres magasságot is elérhetik. Közös jellemzőjük a hosszú virágsarkantyú, amely a sas karmára emlékeztet, innen kapta a nevét. A harangláb fajtól függően 20-120 cm magasra nő. A különlegesen elegáns, sarkantyús virágok nem csak kékek, hanem a nagy fajtakínálatnak köszönhetően fehérek, rózsaszínűek vagy akár kétszínűek is lehetnek. Magas, erős virágszárakon ülnek, ezét kiválóan alkalmasak vágott virágnak is.
Hogyan neveljünk harangláb virágot?
Töltsünk meg egy ládát vagy tálat magvetéshez használat földkeverékkel, és egyenletesen elosztva szórjuk rá a magokat. Ezután szitáljunk rájuk földet vékony rétegben. Utána folyamatosan figyeljük, hogy a földje ne száradjon ki. Három-négy hét múlva láthatóvá válnak az első csírák, további 6 hét múlva pedig átültethetjük végleges helyükre, akár nagyobb cserépbe vagy virágágyásba, kb. 20 cm-re egymástól. Keverjünk a földhöz némi homokot is, így segíthetjük elő a talaj jó vízháztartását.
Háromszínű szulák virág
A háromszínű szulákot ismerhetjük még törpe hajnalkaként is, azonban van egy fontos eltérése a hajnalkák többségéhez képest: ez nem kúszik, hanem bokrosodik. Érdemes csak akkor kiültetni, ha már elmúltak a fagyok, mivel azt nem tolerálja túl jól. Szereti a napos helyeket, illetve a viszonylag sok locsolást. Levélzetét lándzsa alakú, hosszúkás, zöld levelek alkotják, virágai látványos tölcsér alakúak.
Lila, kék, fehér és piros árnyalatban játszó virágai, nagyon hosszan, egész nyáron és az ősz elején is pompáznak. Bár a virágok élettartama csak egy nap, a növény folyamatosan újabb és újabb virágokat hoz. A háromszínű szulák egyszerűen nevelhető növény, mely napos helyen nagyon jól fejlődik. Az átmeneti szárazságot jól bírja, de legszebben, rendszeres, mérsékelt öntözés mellett fejlődik.
Hogyan neveljünk hajnalkát?
A magokat ültessük cserépbe vagy tőzegpogácsába 1-3 szem magot. Később a fejlődő palántát egyenként ültessük át nagyobb cserépbe, és tegyünk rögtön virágkarót is mellé. Május közepe felé készítsük elő a végső helyét. Lazítsuk meg az altalajt, használjunk komplex műtrágyát. Állandó helyükre áprilisban vethetők. Ha egyszer elültettük, az elszóródott magokból minden évben kihajt.
Törpe százszorszép
A törpe százszorszépet nagyon sokan kedvelik, hiszen hamisítatlan tavaszi hangulatot képes varázsolni. Április-május magasságában bújnak elő a virágai, amiket egészen júliusig csodálhatunk. A napos helyet, illetve a nyirkos, de nem állóvizes talajt kedveli. A százszorszép igényli a tápanyagban gazdag talajt, és napos vagy félárnyékos helyen fejlődik legszebben.
Hogyan neveljük a törpe százszorszépet?
A magokat vessük a föld felszínére, csak vékony homokréteggel fedjük be, mert fényre csírázik. A földet tartsuk nedvesen, félárnyékos, 18 – 20 °C helyre helyezzük. 6 – 8 nap múlva kelnek ki a magok. A kis növénykék 3 – 4 hét alatt nőnek meg akkorára, hogy egyesével szétültethetjük cserépbe.
Ezekkel a virágokkal igen hamar egy szép és színes kis kertet, barátságos teraszt varázsolhatunk magunknak.